Rady při koupi vozu

Jsme si vědomi toho, že nákup ojetého vozu s sebou může nést určitá rizika. Ačkoliv na webech najdete „výhradně vozy s jasným původem a v prověřeném technickém stavu“, připravili jsme pro Vás rady, čemu byste měli věnovat při koupi ojetého vozu zvýšenou pozornost, podle jakých parametrů se rozhodovat. Podělíme se zde s Vámi o naše dlouholeté zkušenosti jak se servisu, tak i z prodeje ojetých vozidel.

1. stav vozidla

V dnešní době je už snad každý seznámen s několika termíny, které se nejčastěji objevují v nabídkách prodejců. „1. majitel", „nehavarovaný vůz" nebo „servisní knížka". Tato slova dnes působí už skoro jako klišé, nicméně jsou to velmi důležité vlastnosti, které musí každý kvalitní ojetý vůz splňovat. To, zda je skutečně po 1. majiteli, by neměl být problém zjistit. Stačí nahlédnout do velkého TP a v případě, že se nejedná o „duplikát", je zřejmé na první pohled, kolikátým majitelem se máte stát. Další je označení „nehavarovaný vůz". V dnešní době moderních technologií, je velmi obtížné zjistit, zda byl vůz havarovaný nebo ne. Co se týká servisní knížky, pokud ji vůz nemá je potřeba vůz důkladně prohlédnout jak visuelně tak pomocí diagnostiky. Servisní knížka není vše. Pokud se ale ve vozidle nachází nemyslete že máte vyhráno. Servisní knížka by měla obsahovat následující: datum prodeje nového vozu, VIN tedy výrobní číslo a samozřejmě jednotlivá políčka servisních prohlídek řádně označena autorizovaným servisem, jako potvrzení provedených prohlídek.

2. druh vozidla

Při výběru druhu vozidla by si měl každý položit několik důležitých otázek a to:

Na co vůz budu používat?

- důležité je vědět, pro jaké účely si vůz chci pořídit. Je velký rozdíl mezi každodenní bitvou v ulicích velkoměsta, dlouhými služebními cestami nebo 100kilometrovým dojížděním do zaměstnání. V případě městského provozu je samozřejmě vhodnější vůz menší, s nižší spotřebou a lepší manévrovatelností při parkování. Na druhou stranu při delších cestách je třeba více komfortu, prostoru a bezpečí. Hlavně z posledního důvodu je rozumné pořídit vůz vyšší třídy.

Kolik cca najedu km za rok?

- tuto otázku bych možná ještě trochu přetransformoval. Nafta nebo benzín? Obecné pravidlo dříve říkalo, že pokud najezdíte do roka méně než 20.000 km, je naftový motor úplnou zbytečností. V dnešní době (kdy se může stát, že nafta je dražší než Natural 95) je to už trochu jinak. Počet najetých kilometrů se nám zdvojnásobil na 40.000. Toto pravidlo se však nedá aplikovat úplně na všechny modely. Existují výjimky, u kterých je jasná volba pro daný druh motoru. Jako dva protiklady v řeči Fordu bych uvedl Fiestu a Ford S-MAX. Dle mého názoru je naprostou zbytečností pořizovat malý vůz s dieselovým agregátem už jen proto, že jsou tato vozidla využívaná hlavně v městském provozu, kam se diesel příliš nehodí. Na druhou stranu S-MAX je polykačem kilometrů dálnic, tím pádem je pro něj dieselový motor tou jedinou správnou volbou.

Kdo ho bude řídit?

- je dobré si ujasnit, zda budu auto řídit jen já sám, nebo i má drahá polovička. Ženy většinou prahnou po menším vozítku aby neměly problém s odhadem při parkování. V tu chvíli je naše touha po silném Mondeu ta tam a je třeba ustoupit hlasu „většiny".

Pokud jste si již zodpověděli všechny otázky, výběr se Vám značně zúžil. Z těchto velice rychle zjistíte, jak velký by měl vůz být, zda diesel nebo benzín, kombi nebo hatchback, případně vyselektujete i značku.

3. značka vozidla

Asi každý motorista má svou oblíbenou značku. Důvod může být různý, ať už design, technická vyspělost nebo úroveň bezpečnosti. Z prémiových značek můžeme jmenovat například Audi nebo BMW, přičemž obě zmiňované automobilky nabízejí vrchol toho co lze pořídit. Při samotné koupi je však pro většinu lidí důležitá také cena, kterou se prémiové automobilky příliš nezabývají. Mezi vozy, které dokáží všechna tato kritéria spojit dohromady patří i Ford. Vzhledem k dlouhodobé spolupráci s dceřinou společností Volvo, jsou dnes automobily Ford etalonem střední cenové kategorie. Dokáží nabídnout moderně designované modely s vysokou úrovní bezpečnosti při použití nejmodernějších technologií motorů. Jeden příklad za všechny je Ford Mondeo, který v automobilovém ringu válcuje jednoho konkurenta za druhým. V jeho seznamu nechybí ani zvučná jména jako VW Passat nebo Mercedes-Benz trídy C.